Uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące rozumienia tekstu (teksty literackie i informacyjne) oraz wypełniali Ankietę ucznia dotyczącą ich stosunku do szkoły oraz do lekcji języka polskiego.

Nauczyciele języka polskiego uczący w wylosowanych oddziałach wypełniali Ankietę nauczyciela. Posłuży ona poznaniu przygotowania zawodowego polskich nauczycieli, stosowanych przez nich metod nauczania i wspierania rozwoju uczniowskich umiejętności i strategii, materiałów i pomocy dydaktycznych, a także warunków pracy.

Dyrektorzy szkół lub osoby przez nich wyznaczone wypełniali Ankietę dyrektora szkoły. Dotyczy ona ogólnych informacji na temat szkoły oraz stosowanych w niej metod nauczania.

W badaniu wzięli udział również rodzice uczniów. Zostali poproszeni o wypełnienie Ankiety rodziców, która zawiera pytania o to, jak dziecko się uczyło w okresie przedszkolnym i jak rodzice pomagali dziecku się uczyć.

Na podstawie zebranych danych eksperci IBE przygotują raport krajowy z badania PIRLS 2016.

Badanie jest przeprowadzane przez współpracowników Instytutu Badań Edukacyjnych. Jesteśmy głęboko wdzięczni dyrektorom i nauczycielom wylosowanych szkół za przystąpienie do badania.